Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (11.09.2019)

Türk lirasındaki negatif ayrışma dün gün içerisinde de devam etti ve TL dolar karşısında üst üste dördüncü gün de düşüş kaydetti. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde dün karışık bir seyir hakimken, Türk lirasının dolar karşısında en fazla değer kaybeden ikinci para birimi olduğu görüldü. TL’de bu hafta başından bu yana görülen değer kaybında; yarın gerçekleşecek olan TCMB toplantısına ilişkin faiz indirim beklentileri, petrol fiyatlarında devam eden yükseliş eğilimi ve ABD – Türkiye ilişkilerine yönelik endişeler etkili oldu.

Bununla birlikte USDTRY paritesi dün 5,7880 seviyesi üzerine çıkarak yükseliş eğilimini sürdürdü. Dün sabahki bültenimizde, teknik göstergelerin de verdiği sinyaller çerçevesinde, USDTRY paritesinin kısa vadede 5,77 – 5,80 bandına doğru yükseliş eğilimini korumasını beklediğimizi ifade etmiştik. 5,7880 seviyesi üzerine çıkarak hedef bandımıza ulaşan USDTRY paritesi, bu sabah saatlerinde 5,7740 seviyesi civarında seyrediyor. Petrol fiyatları varil başına 63$ seviyesi üzerindeki seyrini sürdürürken, dolar endeksi ise 98,30 seviyesi civarında hareket ediyor.

Teknik görünüme baktığımızda, USDTRY paritesinin bu sabah saatlerinde, 5,74 seviyesine denk gelen 20 günlük hareketli ortalaması üzerinde tutunmaya devam ettiğini görüyoruz. Bu noktada, teknik gösterge ve formasyonların verdiği sinyaller çerçevesinde, paritenin bugün içerisinde 5,74 seviyesi üzerinde tutunmaya devam etmesini ve kısa vadede 5,74 – 5,80 seviyeleri arasında seyretmesini beklemekteyiz. Bugün yurt içi piyasalarda önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurt dışı piyasalarda ise ABD’den gelecek olan ÜFE verileri izlenecek. Bunun yanı sıra bugün OPEC’in, talep tahminlerini ve üretim beklentilerini de içeren aylık petrol piyasası raporu açıklanacak.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin