Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (10.10.2019)

Türk lirası dün dolar karşısındaki düşüşünü hızlandırdı. Bununla birlikte Türk lirası dolar karşısında Haziran ayından bu yana en zayıf günlük kapanışını gerçekleştirirken, 5,85 direncini yukarı yönlü kıran USDTRY paritesi 5,8787 seviyesine kadar yükseldi. USDTRY paritesi, bu sabah saatlerinde 5,8690 seviyesinden işlem görüyor. ABD – Türkiye ilişkilerine yönelik endişelerin varlığını koruması ile birlikte TL varlıklarına yönelik negatif risk algısının da sürmekte olduğunu görüyoruz.

Dünkü yükseliş hareketi ile birlikte 5,85 direncini yukarı yönlü kırmış olan USDTRY paritesinde, teknik göstergeler yükseliş eğiliminin korunabileceğinin sinyalini veriyor. Fibonacci düzeltme seviyeleri, USDTRY paritesindeki mevcut yükseliş hareketinin, Mayıs – Ağustos ayları arasında yaşanan düşüş hareketinin %61,8 düzeltme seviyesine denk gelen 5,9380 seviyesini hedef alacak şekilde devam edebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt içi piyasalarda 27 Eylül – 4 Ekim haftasına ilişkin yabancı portföy hareketleri ve para & banka istatistikleri açıklanacak. Yurt dışında ise ABD’den gelen olan Eylül ayı TÜFE verileri takip edilecek. Bunun yanı sıra, ABD ve Çin’den üze düzey yetkililerin katılacağı ticaret görüşmeleri bugün Washington’da başlıyor. Görüşmelerde yarın da devam edecek. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin görüşmelere katılacak. ABD – Çin görüşmelerine ilişkin gelecek olan haber akışı, küresel risk algısı açısından büyük önem taşıyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN