Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (10.09.2019)

Türk lirası dün dolar karşısında değer kaybederken, USDTRY paritesi 5,76 seviyesi üzerine yükseldi. TL’deki değer kaybında, ABD Hazine Bakanı’nın açıklamaları TCMB’ye yönelik faiz indirim beklentileri etkili oldu. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Türkiye’nin S-400 alımı ile ilgili açıklamada bulundu. Mnuchin, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “ABD, S-400 hava savunma sistemlerini satın alması ile ilgili yaptırımları inceliyor” şeklinde konuştu. ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in ifadeleri sonrasında Türk lirasında oluşan satış baskısı, USDTRY paritesinin 5,76 seviyesi üzerine kadar yükselmesine neden oldu.

Mnuchin’in açıklamalarının yanı sıra, bu hafta Perşembe günü gerçekleşecek olan TCMB toplantısına ilişkin faiz indirim beklentileri de TL’deki düşüşte etkili oluyor. USDTRY paritesi dün gün içerisinde 5,7651 seviyesini test etmesinin ardından 5,74 – 5,76 seviyeleri arasında dalgalandı. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,7520 seviyesi civarında hareket ediyor.

Gelişmekte olan ülke para birimlerinde bu sabah saatlerinde karışık bir seyir hakimken, Türk lirasının en fazla değer kaybeden para birimleri arasında yer aldığını görüyoruz. Petrol fiyatlarında ise, OPEC toplantısı öncesinde Suudi Arabistan’ın Enerji Bakanını görevden alması ile birlikte yükseliş eğiliminin sürdüğü görülüyor. Bununla birlikte Brent petrol varil başına 6340$ seviyesi üzerine çıktı. Diğer yandan dün 98,15 seviyesi altını test eden dolar endeksi, bu sabah saatlerinde kayıplarını bir kısmını telafi etmiş durumda.

Dolar endeksi bu sabah saatlerinde 98,40 seviyesi civarında seyrediyor. Bu koşullar altında, teknik göstergelerin de verdiği sinyaller çerçevesinde, USDTRY paritesinin kısa vadede 5,77 – 5,80 bandına doğru yükseliş eğilimini korumasını beklemekteyiz. Bugün yurt içi ve yurt dışı piyasalarda takip edilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN