Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (09.01.2019)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

Türk lirası dün gelişen ülke para birimlerinden negatif ayrıldı ve dolar endeksindeki gün içi sakin seyre rağmen, beklediğimiz üzere yeniden 5,50 seviyesi üzerine çıktı. Gelişen ülke para birimlerinde dün görülen satıcılı seyir TL’deki geri çekilmede etkili olurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’nin YPG/PYD’ye verdiği desteğe yönelik eleştirileri ve Başkanı Donald Trump’ın Ankara’da bulunan ulusal güvenlik danışmanı John Bolton ile görüşmeyi reddetmesi sonrasında TL’deki satış hız kazandı.

Bununla birlikte USDTRY paritesi dün 5,7175 seviyesine yükseldi. Kur bu sabah saatleri itibarıyla 5,47 seviyesinden işlem görüyor.  Dün yaşanan sert satış baskıları sonrasında gelişmekte olan ülke para birimlerinde bu sabah saatlerinde pozitif bir seyrin hâkim olduğunu ve kayıpların bir kısmının telafi edilmiş olduğunu görüyoruz. Kurdaki geri çekilme hareketlerinin sınırlı kalmaya devam etmesini beklemekle birlikte, kurun 5,30 seviyesi altına gerilemekte zorlanacağı görüşündeyiz.  Teknik gösterge ve formasyonlar ise kurun bir süre 5,45 – 5,50 seviyeleri arasında dalgalandıktan sonra kısa vadede yeniden 5,50 seviyesi üzerini hedef alabileceğini ve bu seviye üzerine yerleşebileceğine işaret ediyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN