Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (08.10.2019)

Artan jeopolitik riskleri ile birlikte haftaya değer kaybı ile başlayan TL, dün akşam saatlerinde düşüşünü hızlandırarak dolar karşısında bir aydan fazla bir sürenin en düşük seviyesine geriledi. Hatırlayacağımız üzere ABD başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerçekleştirdiği telefon görüşmesi sonrasında Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Türkiye’nin yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçeceği, ABD Silahlı Kuvvetlerinin bu operasyonu desteklemeyeceği ya da bu operasyona dahil olmayacağı belirtilmişti. Bunun üzerine ABD Başkanı Donald Trump’ın dün sosyal medya üzerinden Türkiye’ye ilişkin yaptığı açıklamaları sonrasında TL’nin dolar karşısında değer kaybı hızlanırken, USDTRY paritesi 5,850 seviyesine kadar yükseldi.

Dün sabahki bültenimizde, USDTRY paritesinin 100 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönlü kırması durumunda 5,80 seviyesi üzerini hedef alabileceğini ifade etmişti. Dün gerçekleştirdiği sert yükseliş hareketi ile birlikte 100 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönlü kırarak 5,80 – 5,85 bandına ulaşan USDTRY paritesi, bu sabah saatlerinde 5,84 seviyesinden işlem görüyor. ABD – Türkiye ilişkilerine yönelik olumsuz haber akışının devam ediyor olması ile birlikte TL varlıklarına yönelik negatif risk algısının da sürmekte olduğunu görüyoruz. Bu noktada, USDTRY paritesinde 5,83 – 5,85 bandının önemli bir direnç bölgesi olduğunu görmekteyiz.

Kurun kısa vadede bu seviyeler arasında dalgalanmasını bekliyoruz. Ancak, 5,854 seviyesinin yukarı yönlü kırılamaması durumunda 5,80 seviyesine doğru teknik bir düzeltme hareketi gözlemlenebilir. Bugün yurt içi piyasalarda önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurt dışında ise Almanya Ağustos Ayı Sanayi Üretimi verileri, ABD Eylül Ayı ÜFE verileri, Chicago Fed Başkanı Evans’ın (FOMC’de oy sahibi) ve Fed Başkanı Powell’ın Konuşması takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN