Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (07.05.2019)

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar verdi. YSK üyeleri, AK Parti’nin itirazını 4 ret oyuna karşılık 7 oyla kabul ederek seçimin iptaline ve 23 Haziran tarihinde seçimin yenilenmesine karar verdi. YSK kararının ardından, yeniden bir seçim atmosferine girilecek olması dolayısı ile TL cephesindeki fiyatlamanın negatif olduğu görüldü. Bununla birlikte Türk lirası dolar karşısında sert bir şekilde değer kaybederken, USDTRY paritesi açıklamanın ardından 6,15 seviyesi üzerine çıktı.

Kurdaki yükseliş eğiliminin devam edebileceğini ve 6 seviyesinin aşılması durumunda yükseliş hareketinin vime kazanabileceğini bir süredir bültenlerimizde belirtiyorduk. Dün 6 psikolojik eşiğine aşan kur, YSK kararının ardından yükselişini hızlandırarak 6,15 seviyesi üzerini test etti. Kur bu sabah saatlerinde 6,08 seviyesi civarında seyrediyor. Küresel piyasalarda, ABD Başkanı Donald Trump’ın Pazar gecesi yaptığı sosyal medya paylaşımı sonrasında sert bir şekilde gerileyen küresel risk iştahı, bugün itibarıyla bir miktar toparlanmış görünüyor. Ancak TL’deki negatif ayrışmanın, yurt içi gelişmelerin de etkisi ile birlikte devam ettiğini görmekteyiz, Burada, ABD – Çin arasındaki ticaret gerilimine yönelik haber akşının piyasa üzerinde etkili olmaya devam edeceğini bekliyoruz. Ayrıca, yurt içi haber akışının da TL üzerindeki etkisinin sürdüğü görülüyor. Bunların yanı sıra, ABD’nin Türkiye’nin S_400 alımına ve Türkiye’nin Kıbrıs’taki sondaj çalışmalarına ilişkin söylemleri ve ABD – Türkiye ilişkilerine yönelik olumsuz haber akışı da TL üzerinde baskı yaratan etmenlerin başında geliyor. Bu noktada kurdaki yükseliş eğiliminin devam edebileceğini düşünmekle birlikte, kurun kısa vadede 6 seviyesi altına gerilemesini beklememekteyiz. Bugün Almanya’dan gelecek olan Fabrika Siparişleri verileri izlenecek. Diğer taraftan, ABD – Çin arasındaki görüşmelere ve ABD – Türkiye ilişkilerine yönelik gelecek olan haber akışı yakından takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN