Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (03.12.2019)

USDTRY paritesi dün sabah saatlerinde 5,76 seviyesi üzerine çıkmasının ardından, euro ve sterlindeki güçlü seyir ve ABD’den gelen zayıf ISM verisi ile birlikte gün içi yükselişinin tamamını geri aldı. Dün Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere’den gelen PMI verilerinin beklentilerin üzerinde bir performansı işaret etmesi sonrasında euro ve sterlin değer kazanırken, dolar endeksinin ISM verisi öncesinde euro ve sterlindeki değerlenme ile birlikte 98,10 – 98,15 bandına gerilediği görüldü. Ardından, akşam saatlerinde ABD’de açıklanan Kasım ayı ISM İmalat Endeksi verisinin 48,1 ile 49,2 olan piyasa beklentisi altında kalması dolar endeksindeki düşüşü hızlandırdı ve endeks 97,81 seviyesine gerileyerek Ağustos başından bu yana en sert günlük düşüşünü gerçekleştirdi. Bununla birlikte 5,7380 seviyesine gerileyen kur, daha sonra dünkü hedef bandımız olan 5,74 – 5,77 aralığı bünyesinde hareketine devam etti.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,7420 seviyesinden işlem görüyor. Petrol fiyatlarındaki zayıf seyir sürerken, diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın Brezilya ve Arjantin’den gelen çelik ve alüminyuma tarife uygulanacağını belirtmesi ile birlikte risk algısının zayıfladığını görmekteyiz. Petrol fiyatlarındaki düşüş TL varlıklar için olumlu bir faktör olarak ön plana çıksa da, dolar endeksindeki yüksek volatilite ve küresel risk algısındaki zayıflık risk unsurları olarak ön plana çıkıyor. Bu noktada, kurun kısa vadede 5,73 seviyesi üzerinde tutunmasını beklemekteyiz. Momentum göstergeleri ve kısa vadeli fiyat formasyonları kurun bugün içerisinde 5,73 – 5,77 seviyeleri arasında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt içi piyasalarda saat 10:00’da Kasım enflasyon verileri açıklanacak. Kasım ayında TÜFE aylık artış kurum beklentimiz %0,75. Piyasa medyan tahminin ise %0,8 olduğu görülüyor. Beklentilerimiz doğrulusunda bir aylık artışın gerçekleşmesi durumunda yıllık enflasyon baz yılı etkisinin olumsuz tarafa evrilmesi ile beraber tekrar iki haneli seviyeye çıkıp %11 seviyesine gelecek. Yurt dışında ise önemli bir veri akışı bulunmuyor. İngiltere Kasım Ayı Yapı PMI Endeksi ve Euro Bölgesi Ekim Ayı ÜFE verileri takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN