Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – (01.08.2019)

Fed, dün sona eren Temmuz toplantısı sonucunda, piyasa beklentileri dahilinde 25 baz puanlık faiz indirimine gitti ve faizleri %2,25 – %2,5 aralığından %2 – %2,25 aralığına çekti. Faiz indiriminin yanı sıra Fed, Eylül ayı itibarıyla sonlanacak olan bilanço küçültülmesinin sonlanma tarihini öne çekti. Buna göre bilanço daraltımı bugün itibarıyla sona eriyor. Fed Başkanı Powell, Temmuz toplantısı ardından konuştuğu basın konferansında beklendiği kadar güvercin söylemlerde bulunmadı. Özetle Powell, ABD ekonomisindeki görünümün önemli bir soruna işaret etmediğini, bu faiz indiriminin küresel görünümündeki aşağı yönlü risklere karşı atılmış olan bir önlem adımı olduğunu ve bu hamlenin uzun soluklu bir gevşeme döngüsünün başlangıcı olmadığını ifade etti.

Fed kararı ve Powell’ın açıklamaları sonrasında dolar endeksinin sert bir şekilde değer kazandığını ve 98,90 seviyesi üzerine çıkarak Mayıs 2017’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldiğini gördük. Fed kararı öncesinde 5,51’li seviyelere kadar gerilemiş olan USDTRY paritesi, dolar endeksindeki yükseliş ile birlikte karar sonrasında 5,6190 seviyesine doğru hızlı bir yükseliş gerçekleştirdi. Kur bu sabah saatlerinde 5,57 seviyesi civarında seyrediyor. Bu sabah saatlerinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde oldukça satıcılı bir seyrin hâkim olduğunu görmekteyiz. Dolar endeksi ise 98,80 seviyesi üzerinde hareket etmekte. Bu noktada kurun bugün içerisinde yeniden ,560 seviyesi üzerini hedef alabileceğini düşünmekteyiz. 5,60 seviyesi üzerine çıkılması durumunda ise kurun kısa vadede 5,60 – 5,65 seviyeleri arasında dalgalanabileceği görüşündeyiz.

Bugün Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’den gelecek olan Temmuz ayı Markit İmalat PMI Endeksi verileri, ABD Temmuz Ayı ISM İmalat Endeksi verisi, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları ve ABD Haziran Ayı İnşaat Harcamaları verileri izlenecek. Bunların yanı sıra gün bugün, İngiltere Merkez Bankası toplantısı (Bankanın faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmiyor) ve Başkan Carney’in yapacağı konuşma da küresel piyasalarda takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN