Dolar Yorumları / Piramit Menkul – (30.04.2020)

Küresel piyasalarda dün ABD ekonomisi ilk çeyrek büyüme verisi takip edildi. 2014’ten beri ilk kez küçülen ABD ekonomisi yılın ilk çeyreğimde %4,8 daraldı. ABD’de askıdaki konut satışları da Mart’ta %20,8 ile beklentilerin üzerinde düştü. Dolar endeksi (DXY) bir çok ülkenin koranavirüsü nedenyile aldığı önlemleri gevşetmeyi planlandığını açıklamasıyla düşüşe geçti.

DXY dün en düşük 99,533’ü test etmesinin ardından bu sabah %0,03 artıda bulunuyor. Dolar/TL kurunda dün 6,99 direncinden gelen satışların bir miktar arttığını ve en düşük 6,9457 seviyesinin test edildiğini izledik.

Dün gelen satışların etkisi ile kurda son iki aylık işlemlerden oluşan yükselen kanalın alt bandı test edildi. Öte yandan 5 günlük AO’sı 6,97 altında gün kapatıldı. Kurda bundan sonraki aşamada 6,97-6,95 bandı altında kalınması halinde 6,90’a doğru gevşeme görülebillir. Yukarı yönde ise 7,00 direnci önemini korumaktadır. Son bir haftayı aşan sürede direnç konumunda olan bu seviye, 6,95-6,90 korunduğu sürece yeniden hedef olabilir.

Küresel piyasalarda bugün Almanya’dan perakende satışlar ve işsizlik, Euro Bölgesi’nden işsizlik ve tüketici enflasyonu ve büyüme öncü verileri, ABD’den ise Chicago PMI verileri takip edilecek. Avrupa Merkez Bankası PPK Toplantısı ile yurt içinde TCMB PPK Toplantı Özeti izlenecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN