Dolar Yorumları / Piramit Menkul – (17.06.2019)

Son iki haftadır oluşan kısa vadeli yükselen üçgen, haftanın son iki işlem gününde 5,85’in geçilmesi ile yukarı yönde geçildi. Cuma günü Moody’s Türkiye’nin notunu düşürmesi ile kur haftayı 5,90 üzerinde kapattı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunu Ba3’ten B1’e düşürerek, görünümün negatif olduğu açıklandı. Not indiriminin negatif etkisi yeni haftada etkili olabilir. Kurda yeni haftada, 5,90 üzerinde güç kazanılması halinde ise 6,00 ve 6,08 dirençleri test edilebilir. Bu hafta küresel piyasaların odak noktasında ABD Merkez Bankası Fed’in faiz toplantısı bulunuyor. Fed’in faizleri düşüreceğine yönelik beklentilerin artması nedeniyle toplantı sonuçları küresel piyasaların yönünde önemli olacaktır.

Yurtiçinde ise bugün işsizlik verileri, konut satışları ve bütçe dengesi izlenecek. Yarın açıklanacak olan Nisan ayı sanayi üretimi verileri ise büyümenin öncü göstergesi olması ve ekonomik aktivenin gidişatı hakkında gösterge olması nedeniyle yakından izlenecek. Foreks anketinde Nisan ayı arındırılmış sanayi üretimi yıllık medyan tahmini % – 2,0, arındırılmamış sanayi üretimi medyan tahmini ise % -1,0 olarak açıklandı.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN