Dolar Yorumları / Piramit Menkul – (15.02.2021)

Küresel piyasalar geçtiğimiz hafta pozitif risk iştahının etkisinde kaldı. Haftanın ilk yarısında ABD’de teşvik paketine ilişkin beklentiler, Avrupa’da aşı tedarikinde olumlu gelişmeler ve güçlü gelen bilançolarının da etkisi ile risk iştahı yükseldi. Dolar endeksi (DXY) Cuma günkü işlemleri 90,38- 90,74 bandında yatay hareket etti.

Geçtiğimiz hafta DXY’de 91,00 seviyesi desteğinin kırılmasıyla 90,23 seviyesine kadar geri çekildi. Dolar endeksinde yaşanan aşağı yönlü sert hareketler, gelişmekte olan ülke para birimlerine pozitif yansıdı ve TL bu hareketten olumlu etkilendi. Kısa vadeli teknik görünümün negatife döndüğü DXY’de 91,00 direnç seviyesi altında kalınması halinde zayıf görüntü devam edebilir.

Aşağıda ise 90,00-89,20 destekleri teknik olarak izlenebilir. Dolar/TL kuru geçtiğimiz haftaki işlemlerde 7,0088- 7,1401 bandında satıcılı hareket edildi. Kurda 7,10 destek seviyesinin kırılmasıyla 7,0088 seviyesine kadar geri çekilme yaşandığını izledik. Dolar/TL, yukarı yönlü hareketlerin tekrar başlaması için 7,10 direncinin kırılması önem arz etmektedir. Çin ve ABD borsalarının tatil nedeniyle kapalı olacağı bugün yurtiçinde konut, tarım üretici fiyatları ve bütçe dengesi verileri takip edilecek. Euro Bölgesinde ise sanayi ve dış ticaret verileri açıklanacak.

Kaynak: Piramit Menkul Teknik Analiz Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN