Dolar Yorumları / Piramit Menkul – (14.02.2020)

Çin’de yayılan korona virüsünün teşhis yönteminde revizyona gidilmesi ve vaka sayısında artış olması, doların küresel para birimleri karşısında güçlü seyretmesine neden olmaktadır.

Bir önceki gün Euro Bölgesi’nde açıklanan verilerin ekonomik faaliyetin yavaşlamasına işaret etmesi ardından 1,09 altında harekete başlayan Euro/dolar paritesi dün 1,0853’e kadar geri çekildi. Doların güçlü seyretmesi dolar/TL kurunun yukarı yönde hareket etmesinde etkili olmaktadır. Yurtiçi piyasalarda dün takip edilen Sanayi üretimi Aralık’ta aylık % 1.9, yıllık % 8.6 ile beklentilerin üzerinde arttı. 2018 yılı Şubat ayından beri yıllık veride en hızlı yükselişin olmasını olumlu değerlendirmekteyiz.

Sanayi üretiminin beklentilerin üzerinde gelmesi ile 28 Şubatta açıklanacak olan Türkiye ekonomisi 4.Çeyrek GSYH büyümesine ilişkin olumlu beklentiler artabilir. Kurda geçtiğimiz hafta 5,9870’in geçilmesi ile artan yükseliş ivmesi dün etkisini 6,0650’ye kadar sürdürdü. Son bir aylık işlemlerden oluşan yükselen kanaldaki hareket eden kurda, yükselen kanalın alt bandı 6,02, üst bandı ise 6,0950 seviyelerine yükselmiş durumdadır. Dün itibariyle 5 günlük AO 6,0350’ye yükselerek kurun kısa vadeli yönünde ilk desteğe dönüşmüştür. Kurda kısa vadeli teknik göstergelerden momentum, RSI ve stochastic alım bölgelerine doğru hareket ediyor. Bugün Almanya ve Euro Bölgesi’nden büyüme verileri, Yurtiçinden yılsonu TÜFE Tahmini ve aralık ayı cari işlemler verisi izlenecek. ABD’den sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri yakından takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN