Dolar Yorumları / Piramit Menkul – (13.06.2019)

Dün piyasalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz toplantısı takip edildi. TCMB’nin politika faizini beklentiler doğrultusunda % 24’te sabit tutması ardından dolar/TL kuru 5,7655’e kadar geri çekildi. Nisan ayındaki karar metninde “Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir’ şeklinde yer alan ifadeden “belirgin” ibaresinin çıkarılması ile 25 Temmuzda yapılacak bir sonraki toplantıda faiz indirimine gidilebileceği beklentisi arttı. Teknik olarak takip ettiğimiz 5,80- 5,85 bandı altında hareketin devam etmesi halinde uzun vadeli kanal desteği 5,70 gündeme gelebilir.

Genel görüşümüz Uzun vadeli yükselen kanalın alt bandına yaklaşılmış olması nedeniyle 5,75-5,70 bölgesine olası gerilemelerde tepki alışları gelebileceği şeklindedir. Yukarıda 5,80 üzerinden yeniden hareketin başlaması halinde ise kısa vadeli yükseliş atakları 5,85-5,90 dirençleri hedeflenerek devam edebilir. Sonraki önemli trend direnci ise 6,00’da bulunmaktadır. Yurtiçinde yarın Nisan ayı cari işlemler verileri izlenecek. Mart ayında 589 milyon dolar açık veren Cari İşlemler verisinde, Nisan ayı beklentileri Foreks anketinde medyan tahmini 1 milyar 450 milyon dolar olarak açıkladı. Küresel piyasalarda yarın Çin ve Japonya sanayi üretimi ile ABD’de perakende satış verileri takip edilecek.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin