Dolar Yorumları / IşıkFX – (23.08.2019)

Hafta başından bu yana yüksek volatil hareketlere sahip olan TL varlıklarında değer kayıpları devam ediyor.

Özellikle haftaya yurtiçi siyasi ve jeopolitik risklerdeki artışla negatif başlayan TL varlıkları, TCMB’nin zorunlu karşılıklara kredi büyüme hızı kriteri getirmesiyle birlikte kayıplarına devam etti. Öte yandan dün Kansas City FED Başkanı Ester George’un şahin tondaki açıklamaları sonrası toparlanan ABD 10 yıllık tahvil faizleri de kurdaki alış yönlü işlemleri destekledi. Bugün ise tüm dikkatler Jackson Hole Sempozyumu’nda konuşma yapacak olan FED Başkanı Jerome Powell’ın söylemlerinde olacak. Powell’ın bu sempozyumda faiz stratejilerine yönelik vereceği ipuçları kur sert fiyat hareketlerine neden olabilir. Ekonomik takvimde ise yurtiçi tarafı sakin bir gün geçirse de siyasi ve jeopolitik riskler ön planda olacak. ABD veri akışında ise Yeni Konut Satışları açıklanacak.

Teknik olarak gün içinde yaşanacak yukarı yönlü ataklarda 5.81 direncini kritik olarak görmekteyiz. Şayet bura kırılırsa alış yönlü işlemler hız kazanabilir ve ilk etapta 5.8350, 5.8500 ve 5.8815 direnç seviyelerine kadar ataklar görülebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5.7000 desteğini önemli görüyoruz. Zira bura kırılmadan TL lehine hareketler görmemiz zorlaşabilir. Ancak bu ana destek öncesinde 5.7500 ve 5.7365 ara destek seviyelerini takip edebiliriz.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin