Dolar Yorumları / IşıkFX – (19.09.2019)

Hafta genelinde küresel tarafta Suudi Arabistan merkezli gelişmeler kur tarafını etkilemesine rağmen bu günlerde oluşan ılımlı hava gelişmekte olan ülke para birimlerine nefes aldırdı. Keza Tl varlıklarıda bu durumdan nemalanırken, dün akşam düzenlenen FED/FOMC toplantısına dair piyasa beklentileride bu hareketliliği desteklemişti. Dün akşam düzenlenen FOMC toplantısında piyasa beklentilerine paralel 0.25 baz puan faiz indirimine gitti. Yıl içi ilk faiz indirimini Temmuzda yapan kurum, küresel belirsizlikle ve ticaret savaşlarının büyüme üzerindeki olumsuz etkilerinin artmasına bağlı bir önlem olarak bu kararı aldığını açıkladı.

Toplantı sonrasında FED Başkanı Powell’ın, risklerin artması durumunda faiz indirimine gidileceğini daha önceki toplantıda belirttiğini, yılın geri kalanı faiz patikasında atılacak adımlar için ise açıklanan ekonomi verileri ve küresel risklerin durumuna bağlı kalınacağını vurgulaması dikkatleri çekti. Bu bağlamda kur tarafında dalgalanmalar görülmesine rağmen Powell’ın, açıklamaları sonrasında geri çekilmeler meydana geldi. Yeni günde ise yurt içi tarafta önemli bir veri akışı bulunmazken, ABD’de açıklanacak FED İmalat Endeksi, İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Mevcut Konut Satışları rakamları kritik olabilir. Yine yeni günde küresel ve jeopolitik risk unsurlarına dair gelebilecek haber akışları kur tarafında hareketliliğin artmasına neden olabilir.

Teknik Seviyeler;
Dirençler: 5.7020, 5.7500, 5.7825, 5.8240, 5.8500
Destekler: 5.6500, 5.6220, 5.5875, 5.5500, 5.5250

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN