Dolar Yorumları / IşıkFX – (13.07.2018)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

Dün seans açılış saatlerinde görülen yeni rekor sonrası kur tarafında 4.78 seviyelerine doğru geri çekilmeler göze çarptı. Ancak, Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk swapı(CDS)’nın 333 seviyesinin üzerini, tahvil faizlerinin de yükselişlerini devam ettirmesi ile kur yeniden yukarı yönlü ataklar gerçekleştirdi. Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yeni ekonomi politikalarına dair söylemlerine karşın, IMF ve Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s ‘ten hükümete yönelik olarak gelen uyarılar da tedirginliğin devam etmesinin nedenlerindendi. Bilindiği gibi hafta içerisinde Standard And Poor’s ‘un da benzer uyarıları söz konusuydu. Bu kapsamda bugün Türkiye’ye yönelik olarak açıklanacak olan Fitch raporu oldukça kritik olacak. Kurumun bugünkü derecelendirmesi öncesi Türkiye’nin notu; “Yatırım Yapılamaz(spekülatif)” düzey grubu içerisinde “BB+”, görünümü ise “Durağan” olarak gözükmekte. Kur tarafında Fitch kararları kadar; uluslararası kurumlardan ve yurt içi tarafta hükümet yetkililerinden gelebilecek başkaca açıklamalar da etkili olabilir. Yine, CDS ve tahvil faizleri gibi önemli göstergelerin de izleneceği günde yurt dışı haber ve veri akışları kaynaklı olarak Dolar Endeksi’nde oluşabilecek fiyatlamalar da takip edilebilir.

Teknik olarak baktığımızda ise; şuan için 4.8600 seviyesi civarında fiyatlanan kurda, yukarı tarafta direnç seviyesi söylemek yersiz olacaktır. Geri çekilmelerde ise destek seviyesi olarak 4.8520, 4.8265, 4.8115 ve 4.8025 bölgeleri takip edilebilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin