Dolar Yorumları / IşıkFX – (11.09.2019)

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alımına karşı olası yaptırımların incelendiğini ancak bir karara varılmadığına yönelik açıklamaları kur tarafında paniğe neden oldu. Siyasi ve jeopolitik risk unsurlarının yanı sıra yarın düzenlenecek TCMB/PPK toplantısında alınacak kararlar kur fiyatlamalarında seyri belirleyen unsur olarak karşımıza gelebilir. Ayrıca Bank of America (BofA) TCMB’nin reel faizi gelişmekte olan piyasalardaki benzerlerine uyumlu halde tutmak için Aralık sonuna kadar 400 baz puan indirim yapma derinliğine sahip olduğunu vurgulaması önemliydi.

Diğer taraftan ABD cephesinde ise özellikle ABD-Çin arasında esen ılımlı rüzgarlar ve Ticaret Anlaşmasına dair pozitif söylemler piyasaların takibindeydi. Bununla birlikte FED’in faiz oranlarındaki atacağı adıma yönelik öngörüde buluna FİTCH, Aralık ayında 25 Baz puanlık bir indirim beklendiğini ifade etmesi ve 2020 yılında bu faiz indirimlerinin derinleşmesini beklediğini açıklaması dikkatleri çekti. Bugün veri akışında ise yurt içinde sakin bir gün bizleri beklerken siyasi ve jeopolitik risk unsurlarına dair gelişmeler takibimizde olacaktır. Bunun yanı sıra ABD’de açıklanacak Üretici Fiyat Endeksi Dolar varlıkları açısından önem teşkil etmektedir.

Teknik Seviyeler;
Dirençler: 5.7980, 5.8225, 5.8500, 5.8875
Destekler: 5.7325, 5.7000, 5.6725, 5.6450

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin