Dolar Yorumları / IşıkFX – (10.09.2018)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

Geçtiğimiz Cuma günü ABD’de açıklanan Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı verileri genel anlamda olumluydu. Özellikle Ortalama Saatlik Kazançlar datasının aylık ve yıllık bazda oldukça iyi gelmesi mevcut FED politikalarının devamına işaret etmekteydi. Ancak, olumlu ABD verilerine karşın TL tarafında geçtiğimiz hafta ortasında başlayan güçlü seyrin devam ettiği görüldü. Fiyatlamanın altında yatan sebeplere bakıldığında; gelişmekte olan ülkelerin varlıklarına gelen talep ile Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk swapı(CDS)’nda ve tahvil faizlerinde görülen geri çekilmeler ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bağımsız TCMB vurgusu ile 13 Eylül’e yönelik faiz artırımı beklentilerinin artmasını söyleyebiliriz. Bugün, yurt içi tarafta açıklanacak olan; 2.Çeyrek büyüme oranı önemli olacak. Ayrıca, 13 Eylül’de yapılacak olan TCMB/Para Politikası Kurulu toplantısına dair faiz beklentileri, Suriye eksenindeki jeopolitik risklerin durumu ve gelişmekte olan diğer önemli ülkelerin(Çin, G.Afrika, Arjantin, Brezilya) durumları da yine takip edilmeli.

Teknik olarak baktığımızda ise; 30 Ağustos’dan itibaren başlayan düşüş trendi sonrası 16 Ağustos’tan başlayan yükselen kanalın alt bandının test edildiğini görmekteyiz. Bu bağlamda, bugünkü geri çekilmelerde 6.3740 destek bölgesi oldukça kritik olacaktır. Zira, buranın da kırılması halinde TL lehine işlemler derinleşebilir ve sırasıyla 6.2760 ve 6.2200 destek noktaları takibe alınabilir. Şuan için 6.41 seviyesi üzerinde kalıcılık arayan kurda, bunun sağlanması halinde oluşabilecek yukarı yönlü ataklarda ise; ilk etapta 6.4750, 6.5400 ve 6.5750 direnç noktaları izlenebilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin