Dolar Yorumları / IşıkFX – (08.11.2018)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

ABD Kongre ara seçimlerinde Temsilciler Meclisi’nin muhalefetteki Demokrat Parti’nin kontrolüne geçmesi küresel anlamda Dolar’ı zayıflatırken, hafta başında son 13 haftanın en düşük seviyelerini test ettikten sonra tepki alan kur tarafında da yeniden TL lehine işlemlere neden oldu. Yurt içi tarafta ise ekonomik veri olarak Hazine Nakit Dengesi açıklanırken, enflasyon ve Suriye eksenli jeopolitik riskler hakkında hükümet yetkililerinden gelen açıklamalar takip edildi. Özellikle Suriye tarafında; ABD ile sağlanan iş birliği ortamında karşılıklı açıklamalar ile bir miktar bozulma görülürken, ileriye dönük olarak jeopolitik riskleri yine önemli hale getirdi ve TL’de kısmen baskıya neden oldu. Diğer yandan; Eurobond ihracı için hükümet tarafından 3 özel bankaya yetki verilmesi de önümüzdeki hafta yapılacak olan tahvil itfası öncesi kritikti. Bugün yine; her iki ekonomiden gelebilecek önemli açıklamalar ve tahvil piyasası hareketleri fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir. Ayrıca, ABD’de açıklanacak olan ekonomik verileri de izleyeceğiz.

Teknik olarak baktığımızda ise; şuan için 5.3770 seviyesine yakın olan kurda, gün geri çekilmelerin devamında 5.3000 kritik olup; buranın kırılması halinde ilk etapta 5.2300 bölgesi gündeme gelebilir. Görülebilecek alıcı işlemlerde ise takip edilebilecek direnç noktaları; 5.4200 ve 5.4600 ‘da bulunmakta. Bu tarafta da 5.4600 seviyesi kritik olup, buranın üzerinde kalıcılığın sağlanması halinde USD lehine işlemler ivmelenebilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin