Dolar Yorumları / IşıkFX – (07.12.2018)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

Dün, Huawei vakası ve Karadeniz’e ABD askeri sevkiyatı yapılması gibi risk artışları kaynaklı yeniden baskı altına giren TL varlıkları; akşamüzeri yine ABD’den gelen önemli ekonomik verilerin beklentileri karşılayamaması ile Dolar Endeksi’nde yaşanan düşüşten nemalandı. Bugün yine küresel ve lokal risk unsurlarına dair gelişmeler takibimizde olacak. Ayrıca, ABD tarafında bugün açıklanacak olan; Kasım ayı Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı verileri de Dolar varlıklarında oynaklığa neden olabilir. Özellikle Ortalama Saatlik Kazançlar verisinin senelik gerçekleşmesi önümüzdeki hafta açıklanacak olan enflasyon dataları ve 19 Aralık’taki FED/FOMC toplantılarına yönelik sinyal verebilir. Yurt içi tarafta ise gündem önümüzdeki hafta açıklanacak olan Büyüme, Cari İşlemler Dengesi, Fitch ve TCMB/PPK kararlarına doğru çevrilirken, bugün hükümet ve uluslararası kurumlardan gelebilecek açıklamalar önemli olabilir. Ayrıca, sabah saatlerinde gelen haberde Halk Bankası’nın eski Genel Müdür Yardımcısı M.Hakan Atilla’ya karşı ABD’de New York Güney Baş Savcılığı’nın açmış olduğu temyiz başvurusunu geri çektiğinin belirtilmesi de heyecana neden olurken, özellikle Halkbank konusuna ilişkin olası gelişmeler de kur üzerinde etkili olabilir.

Teknik olarak ise kur tarafında; şuan için 5.3360 seviyesi civarında fiyatlama görülmekte. Geri çekilmelerde yine 5.3100 seviyesi önemli olacaktır. Zira, buranın altına kalıcılıkla inilmesi halinde TL lehine fiyatlamalar yeniden ağırlık kazanabilir ve ilk etapta 5.2200 seviyesi hedef haline gelebilir. 5.3360 seviyesi üzerinde alıcılı fiyatlamalar görmemiz halinde ise; takip edilebilecek direnç noktalarımız 5.3575, 5.3730 ve 5.4000 ‘da olup, özellikle 5.4000’ın kalıcılıkla geçilebilmesi halinde 100 günlük hareketli ortalama seviyesi yine gündeme gelebilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin