Dolar Yorumları / Işık FX – (04.11.2019)

Kurda geçtiğimiz Cuma günü sabah saatlerinde; gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskı ve iç tarafta açıklanan İmalat PMI’nın önceki aya göre kötü gerçekleşme göstermesi ile başlayan yukarı yönlü ataklar, öğleden sonra yerini; Soçi Mutabakatı kapsamında Türkiye ve Rus askeri birliklerinin Suriye’nin Kuzeyi’ndeki güvenli bölgede gerçekleştirdiği ilk ortak devriyenin başarılı geçtiğine dair haber akışları ile TL lehine işlemlere bıraktı. Akşamüzeri ayrıca, ABD’de açıklanan; Tarım Dışı İstihdam Değişimi, Ortalama Saatlik Kazançlar, İşsizlik Oranı ve ISM İmalat PMI’ı gibi kritik verilerle de kurda hareketlilikler görülürken, küresel açıdan önem arz eden Ticaret Savaşları konusunda ABD ve Çin heyetlerinin anlaşmaya yakın olduklarına dair haber akışları da risk alma iştahını artırarak Dolar varlıklarından çıkışa neden oldu.

Cuma kapanışı sonrasında Fitch’in açıkladığı değerlendirme raporu ile Türkiye’nin kredi görünümünde yapmış olduğu yükseltme nedeniyle, yine TL lehine işlemlerin etkili olduğu yeni günün en önemli gündem maddesi hiç kuşkusuz; yurt içi tarafta açıklanacak olan enflasyon dataları olacak. Ayrıca; Euro Bölgesi’nde açıklanacak olan İmalat PMI’ları ve diğer gelişen ülkelerdeki gelişmeler ve buna paralel olarak para birimlerindeki hareketlerin dolaylı olarak etkili olabileceği kurda, iç ve dış taraftaki risk unsurlarının durumunda yaşanabilecek ekstra gelişmeler de oynaklıklara neden olabilir.

Teknik seviyeler;
Dirençler: 5.7100, 5.7340, 5.7550, 5.7675, 5.7740
Destekler: 5.6800, 5.6725, 5.6650, 5.6530, 5.6470

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN