Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (27.02.2019)

Dolar/TL 5.30 civarında sakin seyrediyor

Geçtiğimiz hafta %1 değer kazanan USD/TRY kuru yeni haftaya 5,3250 seviyesinde başladı, ancak kur hafta başında bu seviyeden düşüşe geçerek günü 5,30’dan kapattı. Dün de 5,30 üzerindeki atakları sınırlı kalan kur, son saatte 5,29’a geriledi. ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmeleri devam ederken Trump, Çin’e uygulanacak yaptırımları 1 Mart sonrasına ertelediklerini ve görüşmelerin olumlu gittiğini, anlaşmaya varılabileceğini açıkladı. Trump’ın bu ifadeleri sonrası dolar haftaya düşüşle başlarken gelişen ülke paraları da değer kazandı. Dün en iyi performansı Güney Afrika randı gösterirken TL tarafında %0,20 değerlenme yaşandı. Haftanın 2. işlem gününde gelişen ülke paralarındaki pozitif seyir devam ediyor, ancak etki düne göre daha düşük. Polonya zlotisi, Meksika pesosu ve Endonezya rupisi dolar karşısında yükseliş yaşarken Güney Afrika randı, ruble ve Güney Kore wonu hafif düşüş yaşandı. TL ise 5,29’a yükselmesinin ardından tekrar 5,30 yakınında nötr bölgede fiyatlandı.

Dolar/TL 2018 yılında tarihi zirve seviyesi olan 7,20 seviyesini görmesinin ardından düzeltme safhasına geçerek orta vadede 5,13 destek seviyesini görmesinin ardından tepki yükselişi eğilimine girerek 5,30-5,40 aralığında sınırlı yukarı yönlü yükselişini devam ettiği görülmekte. Dolar/TL’de 60 dakikalık HO 5,22 seviyesinde bulunuyor, bu seviyenin altındaki hareketler aşağı yönlü eğilimi arttırabilir, üstündeki fiyat oluşumlarının ise kademeli olarak 5,35-5,40 eğilimini arttırabileceğini söyleyebiliriz. Kısa vadede 5,28 seviyesi destek olarak karşımıza çıkarken, 5,34 seviyesi ise direnç olarak izlenmekte.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN