Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (24.12.2018)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

Dolar/TL %1 kazançla 5,31’e yükseldi, jeopolitik gelişmeler, küresel piyasalar takip ediliyor

Dolar/TL bu hafta, ABD’nin Suriye’den çekilme kararı ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) küresel büyümeye yönelik artan risklere rağmen faiz oranlarını yükseltme planlarını sürdürmesi ile dalgalı bir seyir izliyor. Kur her iki yönlü sert dalgalanmaların ardından bu sabah ise Aralık başından beri en düşük seviye olan 5.25 civarında güne başlarken piyasada küresel risk iştahı, jeopolitik gelişmeler ve dış veri gündemi takip ediliyor. Fed’in büyümeye yönelik artan risklere rağmen faiz oranlarını yükseltme planlarını sürdürmesi piyasalarda risk iştahını bozdu. Başkanı Donald Trump’ın sınır duvarı için finansman sağlanmadığı sürece ABD hükümetini finanse edecek tasarıyı imzalamayı reddetmesi piyasalarda risk iştahının daha da bozulmasına neden oldu. USD/TRY kuru gün başında 5,27 seviyesine yükselmesinin ardından 5,2450’ye geriledi, ancak düşüş sınırlı kaldı ve kur son saatte %1 kazançla 5,3160 seviyesine yükseldi.

Teknik olarak 4,85 seviyesinden başlayan yükseliş trendi Dolar/TL’nin 7,20 seviyesinde zirve yapmasının ardından oluşan düşüş trendi 4, ay içerisinde 200 günlük ağırlıklı ortalamanın geçtiği 5,12 desteğinin hemen üstünde 5,13 seviyesine kadar devam etmesinin ardından 5,13-5,50 aralığında denge bulma eğilimine girmiştir. Dolar/TL’de 60 dakikalık HO 5,32 seviyesinde bulunuyor, bu seviyenin altındaki hareketler aşağı yönlü eğilimi arttırabilir, üstündeki fiyat oluşumlarının ise kademeli olarak 5,25-5,45 eğilimini arttırabileceğini söyleyebiliriz. Kısa vadede 5,250 seviyesi destek olarak karşımıza çıkarken, 5,35 seviyesi ise direnç olarak izlenmekte.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN