Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (22.02.2019)

Dolar/TL 5,32 seviyesinde yön arayışında

2018’in son çeyreğinde küresel büyüme endişelerinin artması ile piyasalarda sert satışlar yaşandı ve petrolde de kayıplar hızlandı. Piyasalar Çin, Euro Bölgesi ve İngiltere tarafındaki yavaşlamanın küreselleşmesine dair kaygısını Fed’e gösterdi ve Aralık toplantısında Fed, 2019 için faiz beklentisini 3’ten 2’ye indirdi. Ocak toplantısında faiz artışı yapmayan Fed, yıl içinde de yavaş hareket edeceğini belirtti. Fed’in bu açıklamaları piyasalarda yıl içi faiz beklentilerini oldukça zayıflattı. Ancak dün açıklanan tutanaklarda komite, yıl içinde faiz artışının üstünü çizmediğini gösterdi. Piyasaların beklentisine göre faiz ihtimalinin hala canlı görülmesi sonrasında dolar tarafında yükseliş yaşanırken gelişen ülke paraları da geriledi. Dün gün içinde 5,32’ye yükselen USD/TRY kuru FOMC tutanakları sonrası 5,34 seviyesine yaklaşırken son saatlerde 5,32’ye gerileyerek işlemler nötr bölgede gerçekleşti.

Dolar/TL 2018 yılında tarihi zirve seviyesi olan 7,20 seviyesini görmesinin ardından düzeltme safhasına geçerek orta vadede 5,13 destek seviyesini görmesinin ardından tepki yükselişi eğilimine girerek 5,30-5,40 aralığında sınırlı yukarı yönlü yükselişini devam ettiği görülmekte. Dolar/TL’de 60 dakikalık HO 5,22 seviyesinde bulunuyor, bu seviyenin altındaki hareketler aşağı yönlü eğilimi arttırabilir, üstündeki fiyat oluşumlarının ise kademeli olarak 5,33-5,35 eğilimini arttırabileceğini söyleyebiliriz. Kısa vadede 5,27 seviyesi destek olarak karşımıza çıkarken, 5,34 seviyesi ise direnç olarak izlenmekte.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN