Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (22.01.2019)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

TCMB’nin faiz kararı sonrası iyimserliğin sürdüğü dolar/TL 5.35 civarında dar bantta seyretti

Geçtiğimiz hafta gelişen piyasalar, hem ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin devam etmesi ve iyimser haberler gelmesi hem de küresel risk iştahının artması ile yükseliş yaşadı. TL varlıklar ise, bu gelişmelere ek olarak yurt içinde de siyasi gerilimin azalmasından destek aldı ve Ocak ayının ilk iki işlem haftasındaki düşüşten sonra yükseliş yaşadı. Haftanın yeni işlem gününe piyasalar Çin’den gelen verilerle başladı. Çin’de sanayi üretimi Aralık’ta beklentiden iyi gelse de büyüme rakamları son yılların en düşük seviyesine geriledi. Çeyreklik bazda 2009’dan sonraki en düşük seviyede gelen büyümede ticaret savaşlarının etkili olduğu görülüyor. Gelişen ülke paralarında ise bugün ilk yarıda karışık seyir var. Güney Afrika randı, Türk Lirası, Meksika pesosu ve rupi, dolar karşısında gerilerken Polonya zlotisi, Çek korunası ve Tayland bahtı ise hafif yükseliş yaşıyor. TL, geçen hafta dolar karşısında gerilemesinin ardından haftanın devamında tüm kayıplarını sildi ve USD/TRY kuru 5,5450’den 5,3170’e geriledi.

Dolar/TL 2018 yılında tarihi zirve seviyesi olan 7,20 seviyesini görmesinin ardından düzeltme safhasına geçerek orta vadede 5,13 destek seviyesini görmesinin ardından tepki yükselişi eğilimine girerek 5,13-5,55 aralığında sınırlı yukarı yönlü yükselişini devam ettiği görülmekte. Dolar/TL’de 60 dakikalık HO 5,38 seviyesinde bulunuyor, bu seviyenin altındaki hareketler aşağı yönlü eğilimi arttırabilir, üstündeki fiyat oluşumlarının ise kademeli olarak 5,51-5,55 eğilimini arttırabileceğini söyleyebiliriz. Kısa vadede 5,30 seviyesi destek olarak karşımıza çıkarken, 5,38 seviyesi ise direnç olarak izlenmekte.

DOLAR/TL’DE YÖN NE OLUR? UZMANINDAN ÜCRETSİZ DESTEK ALMAK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin