Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (20.05.2019)

Dolar/TL bu sabah 6,06’nın üzerinde güne başlıyor

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları tekrar kızışırken piyasalarda da satışlar devam ediyor. Risk iştahındaki azalma ve dolar talebi ile ABD Dolar Endeksi Cuma günü 97,90 seviyesine yükselerek 3 Mayıs sonrası kayıplarını sildi. Perşembe günü ABD’de S-400 alımı durumunda F-35’in söz konusu olamayacağı tekrar gündeme alındı ve daha önce ABD Başkanı Trump’ın açıkladığı Türkiye’nin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi kapsamından çıkarılması kararı kabul edildi. Bu gelişmeler TL için negatif olurken fiyatlamada da etkisini gösterdi. Perşembe günün devamında gerileme gösteren USD/TRY kuru, haberlerin ardından günü 6,04 seviyesi üzerinde tamamladı ve haftanın son günün 6,0950’ye yükseldi.

Dolar/TL 2018 yılında tarihi zirve seviyesi olan 7,20 seviyesini görmesinin ardından düzeltme safhasına geçerek orta vadede 5,13 destek seviyesini görmesiyle tepki yükselişi eğilimine girerek 5,80-6,20 aralığında sınırlı yukarı yönlü yükselişini devam ettiği görülmekte. Dolar/TL’de 50 günlük HO 5,80 seviyesinde bulunuyor, bu seviyenin altındaki hareketler aşağı yönlü eğilimi arttırabilir, üstündeki fiyat oluşumlarının ise kademeli olarak 6,00-6,20 eğilimini arttırabileceğini söyleyebiliriz. Kısa vadede 5,98 seviyesi destek olarak karşımıza çıkarken, 6,12 seviyesi ise direnç olarak izlenmekte.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin