Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (19.07.2019)

Trump: S-400 Konusu İçin Şuan Yaptırım Arayışım Yok

Bilindiği gibi S-400 sevkiyatları geçtiğimiz hafta başlamış ve gözler Amerika’nın ne tepki vereceğine çevrilmişti. Daha önce G-20 zirvesinde Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Trump yaptırım konusunda ılımlı açıklamalar yapsa da ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yakın zamanda yaptırımdan yana açıklamalarda bulunması TL üzerinde baskılara neden oluyordu. Dün akşam saatlerinde ABD Başkanı Donald Trump Oval Ofis’te bu konu hakkında sorulan birkaç soruya yanıt verdi. S-400 konusunda yaptırıp olup olmayacağı yönünde ki bir soruya Trump; Hayır, şuanda buna bakmıyoruz cevabını verdi. Geçtiğimiz birkaç gün önce ABD Savunma Bakanlığı Türkiye’nin F-35 projesinin askıya alındığı açıklamasında bulunmuştu. Trump’ın yaptırım konusunda yaptığı bu açıklama TL üzerindeki baskıları azalttı ve USDTRY paritesinde aşağı yönlü sert hareketlenmelere sebep oldu. Bununla birlikte St. Louis Fed Başkanı Bullard’ın para politikasını hafifletmekten yana olan açıklamaları bu gevşemeye destek sağladı.

USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmeler sırasıyla 5.7925 – 5.8394 – 5.9061 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.5788 – 5.4868 – 5.3993 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN