Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (18.10.2018)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

Dolar/TL’de düşüş ABD’nin Türkiye yaptırımlarının kaldırılacağı beklentisiyle hızlandı

ABD’li Rahip Andrew Brunson’ın Cuma günkü mahkemede serbest bırakılmasının ardından ABD ile ilişkilerin iyileşeceğine yönelik artan iyimserlik ve gelişmekte olan piyasalardaki olumlu havaya paralel dolar/TL 5.70’in altına gerilerken, iyimserliğin sürmesi beklenen piyasalarda küresel veri gündemi ve haber akışı izleniyor. Dolar/TL dün güne 5.80 seviyesinin hemen altında başladıktan sonra gün içinde genel olarak dar bantta yatay bir seyir izledi. Akşam saatlerinde ise düşüşün hızlandığı kur 10 Ağustos’tan bu yana en düşük olan 5.66’e kadar geriledi. Öte yandan geçen haftadan bu yana TL’de gözlenen rahatlamanın TCMB’den faiz artırım beklentilerini de değiştirdiğini söyleyebiliriz, Swap piyasasındaki fiyatlamalar işlemcilerin gelecek haftaki PPK toplantısında faiz artırım beklentilerinin azaldığına işaret ediyor. TL cinsi varlıklardaki iyimserlik ve artan yabancı girişi tahvil-bono piyasasında da faizlerde gevşemeye neden oluyor.

Teknik olarak 4,85 seviyesinden başlayan yükseliş trendi Dolar/TL’nin 7,20 seviyesinde zirve yapmasının ardından 5,76 desteğine gerilemesiyle birlikte tekrar gelen alımlar 6,84’ü ikinci zirve yaparak bir denge fiyatı oluşturma eğilimine girdiyse de 6,00 desteğinin tekrar kırılmasıyla düşüş trendi ivme kazanmış görünüyor. Dolar/TL’nin jeopolitik riskler ve makro belirsizlikler ile 5,70 ile 6,80 arasında haber akışlarına bağlı olarak dalgalı bir seyir izlediği görülüyor. Kısa vadede 5,500 seviyesi destek olarak karşımıza çıkarken, 6,80 seviyesi ise direnç olarak izlenmekte.

DOLAR/TL’DE SON DURUM NE? YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin