Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (17.01.2019)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

Merkez Bankası, politika faizini sabit tutmasının ardından, kur 5,35’lere doğru salınma eğiliminde

Merkez Bankası beklentilere paralel olarak faizlerde değişikliğe gitmedi. Politika faizi olan yüzde 24 seviyesindeki bir hafta vadeli repo ihale faizi sabit kaldı. “Fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiği” vurgulanan karar metninde, “enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar verildiği” kaydedildi. Ayrıca, “ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği” belirtildi. TCMB açıklaması sonrası dolar/TL 5.40 seviyesinin altına geldi. Açıklama öncesi 5.41 civarında fiyatlanan kur, açıklamadan sonra 5.36’dan işlem gördü.

Dolar/TL 2018 yılında tarihi zirve seviyesi olan 7,20 seviyesini görmesinin ardından düzeltme safhasına geçerek orta vadede 5,13 destek seviyesini görmesinin ardından tepki yükselişi eğilimine girerek 5,13-5,55 aralığında sınırlı yukarı yönlü yükselişini devam ettiği görülmekte. Dolar/TL’de 60 dakikalık HO 5,38 seviyesinde bulunuyor, bu seviyenin altındaki hareketler aşağı yönlü eğilimi arttırabilir, üstündeki fiyat oluşumlarının ise kademeli olarak 5,51-5,55 eğilimini arttırabileceğini söyleyebiliriz. Kısa vadede 5,32 seviyesi destek olarak karşımıza çıkarken, 5,40 seviyesi ise direnç olarak izlenmekte.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN