Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (16.08.2018)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

Dolar/TL kuru %4 düşüşle 5,85’e geriledi

Cuma günü %20’ye yakın yükselişle rekor kıran USD/TRY kuru, Pazartesi de serbest piyasada 7,25’e kadar yükselerek zirveyi gördü. Yurt içinde yetkililerden gelen tedbirler sonrası kur gün başında %5 düşüş yaşayarak 5,91 seviyesine geriledi. TL, dün gelişen ülke kurlarından pozitif ayrıştı. Dolar/TL’deki bu düşüşte TCMB’nin TL zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 250 baz puan aşağı çekmesi ve Döviz likidite yönetimine ilişkin tedbirleri ile birlikte BDDK’nın swap hamlesi etkili oldu.

Teknik olarak 4,92 seviyelerinden başlayan düşüş trendi Dolar/TL’nin 4,45 seviyesinde taban oluşturmasının ardından dış etkenler, jeopolitik riskler ve makro belirsizlikler ile 5,00 ile 7,44 arasında haber akışlarına bağlı olarak dalgalı bir seyir izlediği görülüyor. Kısa vadede 6,20 seviyesi destek olarak karşımıza çıkarken, 6,90 seviyesi ise direnç olarak izlenmekte.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin