Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (14.12.2018)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

Merkez faizleri sabit tuttu – Dolar/TL 5,35’te dengelendi

Bu hafta ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları endişelerini azaltan gelişmeler piyasalarda risk iştahı artırdı ve gelişen ülke kurlarının çoğu yükseldi, ancak TL bu hafta da negatif ayrışmaya devam ediyor. Geçen hafta alıcılı başlayan kur, Perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fırat’ın doğusuna birkaç gün içinde operasyon başlayacağını açıklaması ile 5’40’a yükseldi. Yılın son PPK toplantısında TCMB, politika faizini %24 bp seviyesinde sabit tuttu. Karar metnine baktığımızda, Ekim toplantısında enflasyonun Kasım’da bir miktar gerileme göstereceği beklentisi paylaşılmış ancak risklerin devam ettiğinin altı tekrar çizilmişti. Karar sonrası 5,35 seviyesinden 5,30’a gerileyen USD/TRY kuru devamında tekrar 5,37 seviyesi üzerine yükseldi.

Teknik olarak 4,85 seviyesinden başlayan yükseliş trendi Dolar/TL’nin 7,20 seviyesinde zirve yapmasının ardından oluşan düşüş trendi 4, ay içerisinde 200 günlük ağırlıklı ortalamanın geçtiği 5,12 desteğinin hemen üstünde 5,13 seviyesine kadar devam etmesinin ardından 5,13-5,50 aralığında denge bulma eğilimine girmiştir. Dolar/TL’de 60 dakikalık HO 5,32 seviyesinde bulunuyor, bu seviyenin altındaki hareketler aşağı yönlü eğilimi arttırabilir, üstündeki fiyat oluşumlarının ise kademeli olarak 5,38-5,45 eğilimini arttırabileceğini söyleyebiliriz. Kısa vadede 5,20 seviyesi destek olarak karşımıza çıkarken, 5,40 seviyesi ise direnç olarak izlenmekte.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN