Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (08.05.2019)

TL varlıklardaki düşüş devam ediyor, Bu sabah Dolar/TL güne 6,17 ile başladı

31 Mart’ta yapılan seçimlerde İstanbul belirsizliğinin sürmesi piyasalarda TL negatif fiyatlanmıştı, ardından 17 gün sonra İmamoğlu’na mazbatanın verilmesi ile USD/TRY kuru 5,71 seviyesine doğru düşüş yaşamıştı. Sonraki süreçte ise Cumhur ittifakından gelen açıklamalar ve YSK’ya yapılan itirazlarla belirsizlik süreci devam etti. YSK dün yapılan toplantıda 7’ye karşı 4 oy ile İstanbul’da sadece Büyük Şehir Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine karar verdi ve tarih olarak da 23 Haziran belirlendi. Kararın ardından TL sert düşüş yaşarken USD/TRY 6,15; EUR/TRY 6,90; GBP/TRY 8,05 ve Gram Altın 253 TL’ye yükselerek son ayların zirvesini gördü. 23 Haziran’a kadar piyasalarda temkinli duruşun devam etmesi bekleniyor ve hali hazırda yurt içinde siyasi tansiyon yüksekken ABD ve AB ile olan ilişkiler de riskleri artırıyor.

Dolar/TL 2018 yılında tarihi zirve seviyesi olan 7,20 seviyesini görmesinin ardından düzeltme safhasına geçerek orta vadede 5,13 destek seviyesini görmesiyle tepki yükselişi eğilimine girerek 5,80-6,20 aralığında sınırlı yukarı yönlü yükselişini devam ettiği görülmekte. Dolar/TL’de 50 günlük HO 5,40 seviyesinde bulunuyor, bu seviyenin altındaki hareketler aşağı yönlü eğilimi arttırabilir, üstündeki fiyat oluşumlarının ise kademeli olarak 6,00-6,20 eğilimini arttırabileceğini söyleyebiliriz. Kısa vadede 6,00 seviyesi destek olarak karşımıza çıkarken, 6,20 seviyesi ise direnç olarak izlenmekte.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin