Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (05.08.2019)

Enflasyon Verisi USDTRY’ye Nasıl Yansıyacak

Son günlerde hem küresel piyasalarda yaşanan yoğun gündem, hemde yurtiçinde yoğunlaşan gündem USDTRY paritesinde volatilitenin artmasına sebep veriyor. Fed ve Powell ardından güçlenen dolar ile kısmen yukarı yönlü hareketlenen parite ardından aşağı yönlü gevşemişti. Ardından ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’in 300 milyar dolarlık mallarına ek %10 gümrük vergisi uygulayacağını açıklaması ‘ticaret savaşları’ endişelerinin birden yükselmesine neden oldu. Ticaret savaşlarının küresel büyümeye negatif yansıyabileceği beklentileri ile gelişmekte olan piyasa para birimleri bu durumdan negatif etkilendi. Bu da USDTRY’nin yukarı yönlü kademeli yükselmesine neden oldu. Ve son olarak Cuma günü S&P beklentilere paralel olarak Türkiye değerlendirmesini açıkladı. Buna göre kredi notu ‘B+’, görünüm ise ‘durağan’ olarak teyit edildi. Gün içerisinde ise yurtiçinden gelen enflasyon verisi takip edilecek.

Saat 10’da gelecek veride beklentilerin altında gelebilecek olan enflasyon verisi TL’ye değer katabilir. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.6214 – 5.6876 – 5.7698 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.5638 – 5.5136 – 5.4212 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN