Dolar Yorumları / İktisatbank – (12.02.2021)

TCMB’nin dolarizasyon eğilimini terse çevirmek için yoğun gayreti, sıkı para politikasının uzun süre devam edeceği beklentisi ve elbette enflasyonu düşürmek için geniş çapta destek arayışlarına ilaveten, Türk-ABD ilişkilerinde de bir kıvılcımın yakalanması, USDTRY kurunu dün 7,00 psikolojik seviyesine kadar itti. Teknik manada 7,03 seviyesinin aşağıya geçme noktasında olduğumuzu ve beklenmedik bir gelişme olmazsa, 6,85’in yakın bir gelecekte test edilmesini bekliyoruz.

ABD’de zayıf gelen enflasyon ve istihdam, FED’in ultra gevşek para politikası duruşunu uzun bir süre daha devam ettireceğine; hatta, teşvik paketinin de gecikmeyeceği ile beraber ele alınırsa, ‘zayıf dolar temasının’ devam edeceğini düşündürüyor. Bu bağlamda, içeride USDTRY kurunun 6,85 ve daha da aşağı seviyelerin test etmesi durumunda (TL’nin faiz avantajı buna izin verebilir), TCMB’nin döviz satışlarını – ihale açarak – alacağı ve rezerv güçlendirmek isteyeceğine kesin gözüyle bakıyoruz.

Kaynak: İktisatbank Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN