Dolar Yorumları / İktisatbank – (10.02.2021)

Özellikle, okurlarımız USDTRY kurunda haftalardır devam eden düşüş sonrası bir tepki hareketi olup olmayacağını sorguluyor. Dün de bültenimizde belirttiğimiz üzere, 2018 Şubat ayından başlayan yükseliş yönünde trend çizgisi kabaca 7,03-7,05 seviyelerine aşağı yönlü geçilmek üzere test ediliyor. Tepki hareketinin her halükarda zayıf kalacağını ve beklenmedik bir siyasi veya jeopolitik gelişme olmaması kaydıyla, aşağı yönlü isteğin değişmeyeceğini düşünüyoruz.

Mesela dün, HSBC, yıl sonu USDTRY kur tahminini 6,50 seviyesine güncellerken, diğer bazı önde gelen kurumlar EURTRY kurunda gelinen seviyeleri kar al önerisi ile kapattı. TL’nin faiz avantajı, Sn. Ağbal ve ekibinin piyasa dostu söylemleri, enflasyonun öncelik olması gibi koşullardan ötürü, TL’deki değerlenme hareketinin 6,85 seviyesine kadar devam edeceğine inanmaya ve bu bağlamda pozisyonlanmaya devam ediyoruz. 6,85 seviyesi test edilirse, dolar short (kısa yani dolar satıp TL aldığımız) pozisyonlarımızı kapatarak gelişmeleri takip ederek karar vereceğiz.

Kaynak: İktisatbank Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN