Dolar Yorumları / IKON Menkul – (22.08.2019)

TCMB’nin zorunlu karşılıklara kredi büyüme hızı kriteri getirmesiyle birlikte hızlı şekilde yükselen kur, dün haber akışındaki sığlık nedeniyle yatay seyretti.

ABD tarafında ise ticaret savaşlarına yönelik gelişmeler ön planda olmaya devam ederken ABD ve Çin tarafından gelen açıklamalar küresel risk iştahına olumlu katkı sağladı ve ABD 10 yıllık tahvil faizleri bir miktar toparlandı. Şimdi ise tüm dikkatler bugün başlayan Jackson Hole Sempozyumu’nda merkez bankası üst düzey yetkililerinden gelebilecek açıklamalara çevrildi. Ancak bu sempozyumda en önemli konuşma Cuma günü FED Başkanı Jerome Powell tarafından yapılacak. Öte yandan yurtdışında başta ticaret savaşları olmak üzere küresel risklerin durumu yurtiçinde ise Suriye eksenli gelişmelerde takip edilecek. Ayrıcak küresel resesyon beklentilerinin üst düzeye çıktığı bu günlerde Avrupa ve ABD’den gelecek PMI rakamları da kur fiyatlamalarında önemli olabilir.

Teknik olarak 5.70 noktası üzerinde seyrine devam eden bir fiyatlama görmekteyiz. Buranın üzerinde kalabilir ise kur tekrardan yukarı yönlü atak yapmak isteyebilir ancak ilk etapta 5.7560 direncini kırması gerekli. Alışların hız kanabilmesi içinse 5.81 ana direnç noktasını önemli görmekteyiz. 5.70’in altına inmesi halinde ise 5.63-5.61 bant aralığını TL lehine hareketlerin devamı açısından takip etmeye devam edeceğiz.Ancak öncesinde 5.6840, 5.6670 ve 5.6435 ara desteklerini izleyebiliriz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN