Dolar Yorumları / IKON Menkul – (12.06.2019)

USDTRY – TCMB Karar Gününe Başlarken Teknik Görünüm Nasıl ?

Türk Lirası adına yine önemli bir gün diyebiliriz. Saat 14:00’de TCMB’nin para politikası kararı açıklanacak. Beklentiler genel olarak TCMB’nin para politikasını değiştirmemesi yönünde. Ancak her zamanki gibi politika açıklama metnindeki ifadeler dikkatlice takip edilecektir. Enflasyon tarafındaki artışta çok az da olsa yavaşlama görülüyor. Ama baz etkisine göre hareket etmek, enflasyonda yükselişin hızla devam ettiği gerçeğini değiştirmiyor. Bunun yanında Türk Lirası üzerinde baskı yapan birkaç tane önemli belirsizlik bulunmakta. Bunlardan birisi, belki de en önemlisi, ABD ile ilişkilerde S-400 sistemi sebebiyle oluşabilecek olumsuzluklar. Bir diğer ise 23 Haziran.

Bu tip belirsizliklerin olduğu bir ortamda TCMB açıklama metninde nasıl bir yol izler göreceğiz. Geçtiğimiz toplantıda “parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.” ile ifade değişikliğine giden, biraz da kafa karıştıran, TCMB’nin bu ifadeyi koruyup korumayacağı ve enflasyon göstergeleri hakkındaki fikri, bizlere olası bir Temmuz toplantısı kararı için fikir oluşturabilir. Burada sadece şunu söyleyebiliriz; TÜFE – ÜFE arasındaki makas oldukça fazla. Buradan da üreticinin yüksek maliyetlerini tüketiciye yansıtmamak için elinden geleni yaptığını görüyoruz. Ülkemiz ekonomisi için ÜFE’yi yükselten en temel sebebin döviz kuru olduğunu var sayarsak döviz kurunun yukarı yönde tepki verebileceği her durumda TÜFE görünümünün bozulma riski artıyor.

Teknik olarak baktığımızda, parite bu hafta içerisinde dar bir bantta sıkıştı. TCMB kararı esnasında oynaklık artabilir ve kendisine bir yön bulabilir. Ancak yukarıda 5.8575, aşağıda ise 5.7300 seviyeleri nötr alanı oluşturuyor. Dört saatlik grafikte bir ters omuz baş omuz formasyonu yapısı olabilir. Bu sebeple olası tepkilerde 5.8575 direnci geçilirse, yukarıda dört saatlik bazda 200 birimlik üssel ortalamaya denk gelen 5.9800 direnci gündeme gelebilir.

Olası düşüşlerde ise öncelikle ara bölgede yer alan 5.7830 ve sonrasında ise 5.7300 desteği izlenebilir. 5.7300 desteği Türk Lirası lehine hareketin güçlenerek devam edebilmesi adına oldukça önemlidir.
Destekler: 5.7830 – 5.7300 – 5.6700 – 5.6220
Dirençler: 5.8150 – 5.8575 – 5.8900 – 5.9200

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin