Dolar Yorumları / GCM Yatırım – (03.01.2020)

Enflasyon %12 Altında Fakat Gıda Şoklarına Dikkat!

2019 yılı Aralık ayı tüketici enflasyonu aylık bazda %0,74 – yıllık bazda %11,84 seviyesinde gerçekleşmiştir. GCM Yatırım Araştırma departmanı olarak beklentimiz aylık bazda %0,50 – yıllık bazda %11,56 seviyesinde gerçekleşmesi yönünde idi. Beklentilerin bir miktar üzerinde gelen enflasyon verisinde gıda ve alkolsüz içecekler harcama grubunda bir önceki aya göre %2,93 artış dikkat çekmektedir. Bu noktada mevsim şartları gıda şoklarında etkili olmuş olabilir. Çekirdek enflasyon tarafında yükseliş devam ederken mevcut durumda %9,81 ile yüksek tek hane gerçekleşmesi sürmektedir.

2019 yılının %12 altında enflasyon ile kapatılacağı daha önce Sayın Albayrak tarafından dile getirilirken, 2020 yılı için %8,5 altını görebileceği şeklinde yönlendirme yapılmıştır.

Enflasyon dinamikleri TCMB’nin para politikasında ana etken olurken, mevcut durumda yıllık enflasyon ile politika faizi hemen hemen eşitlenmiş durumdadır. Fakat 2020 yılında %5 büyüme hedefine ulaşmak için kredi aktarım mekanizmasının etkin şekilde kullanılması ve kullanılacak olması TCMB’nin önden yüklemeli faiz indirimlerine devam etmesini gerektirebilir.

TCMB para politikasında beklentilerimiz;

2020 yılı ilk çeyrek için minimum 200 baz puan faiz indirimi
16 Ocak toplantısı için 100 baz puanlık faiz indirimi

Yılın ilk önemli verisi (TÜFE) sonucuna ulaşmamız ardından USDTRY kurunda yukarı yönlü çıkışlar izledik ve bu düşünce ile hafta başından itibaren baskı gördüğü 5,96 bariyerini aşmış oldu. Teknik açıdan 5,89 – 5,91 bölgesi önemli olmakla birlikte kur ilgili bölge üzerinde pozitif görünümüne devam etmek isteyebilir. Yukarı yönlü çıkışlarda trend üst noktası 5,9700-50 bölgesi ilk direnç noktası olmakla birlikte geçilmesi durumunda psikolojik 6,00 seviyesine yakınsama izlenebilir. Trend üst noktasından baskı görmesi durumunda ise son çıkışlara ara vererek kısmen tepki düşüncesini gündeme taşıyabilir. Ancak bu tür bir geri çekilme oluşsa dahi ana beklentinin 5,89 – 5,91 bölgesi üzerinde pozitif olduğu unutulmamalıdır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN