Dolar Yorumları / Garanti BBVA Yatırım – (6.05.2020)

Başta ABD ve Avrupa ekonomisinin virüs salgını etkilerinden kurtulma süreci ile ilgili tahminler yılın ikinci yarısında toparlanmanın belirginleşmesi yönünde yoğunlaşmış durumda. İkinci çeyrekte ekonomideki daralmanın ve işsizliğin daha keskin şekilde yaşanması beklenirken bu süreçte merkez bankalarının (Fed ve ECB) uyguladığı politikaların da desteği normale dönüş hızının önemli ölçüde artması bekleniyor.

Bunun yanında Alman mahkemelerine göre ECB’nin varlık alım programında kanuna aykırı bazı düzenlemeler bulunduğu kararı çıktı. ECB, bu karara karşı yaptığı değerlendirme toplantısında enflasyonun hedeflenen seviyeye yükselmesi için gereken adımların atılabileceğini belirtti. Gelişmeler Euro’yu zayıflatırken Dolar Endeksi’nin güçlendiğini ve yeniden 100 seviyesine yaklaştığını izledik. Bu durum TL üzerinde baskıya yol açtı ve kurda 7.10 direncine doğru gün içinde hareket oldu.

Spot USDTRY; 7.10– 7.14 seviyelerinin gün içi direnç olarak, aşağıda ise 7.05– 6.99 seviyelerinin destek olarak kullanılabileceğini önermekteyiz.

Dolar Mayıs kontratında; Gün içi direnç seviyesi 7.15 – 7.19 ; destek seviyeleri de 7.09 – 7.04 olarak kullanılabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN