Dolar Yorumları / Garanti BBVA Yatırım – (5.05.2020)

Nisan ayı enflasyon verisinde Tüfe aylık bazda %0.85 yıllık bazda ise %10.94 olarak anketlerdeki medyan tahminin hafif üzerinde gerçekleşti. TCMB yıl sonu Tüfe tahmini %8.2’den %7.4 seviyesine revize edilmişti. Ayrıca geçen hafta TCMB Başkanı Murat Uysal, enflasyon raporu sunumunda Türk Lirası’nın son dönemde değer kaybına rağmen salgın nedeniyle maliyet ve talep koşullarının değiştiğini özellikle emtia fiyatlarındaki düşüşün enflasyon görünümünü olumlu etkilediğini belirtmişti.

Buna göre TCMB politika faizi olan %8,75 seviyesi yıl sonu Tüfe tahmini ile değerlendirilince TL, net reel getiri sağlıyor hatta TCMB’nin daha önceki hızda olmasa bile ek faiz indirimi için yeri olduğu söylenebilir.ABD-Çin arasında tarifelerin yeniden artmasının gündeme gelmesi ile piyasalarda yaşanan olumsuz hava bir miktar dağıldı. ABD vadelileri dünkü pozitif kapanış sonrası bugün artıda.

Spot USDTRY; 7.07– 7.12 seviyelerinin gün içi direnç olarak, aşağıda ise 6.99– 6.93 seviyelerinin destek olarak kullanılabileceğini önermekteyiz.

Dolar Mayıs kontratında; Gün içi direnç seviyesi 7.11 – 7.16 ; destek seviyeleri de 7.03 – 6.97 olarak kullanılabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN