Dolar Yorumları / Garanti BBVA Yatırım – (30.04.2020)

ABD’de dün açıklanan büyüme verisinin çeyreklik bazda %4.8 daralmaya işaret etmesi ve kişisel tüketimin tahmin edilenden iki kat fazla azalmış olması virüsün ekonomiler üzerindeki etkilerinin somut şekilde makro verilere yandığını teyit ediyor. Durum böyle olunca Fed faizlerini azami istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaştığına emin olana kadar %0-0.25 aralığında tutarak varlık alımlarına da devam edeceğini belitti.

Fed’in para politikasında henüz sıkılaşma adımından uzak olduğunu ve ekonominin gidişatını izlemek gerektiğini belirtmesi doların gücü açısından bir miktar zayıflatıcı olabilir. Karar ve açıklamalarla beraber dolar endeksinin 99.50 seviyesi altına indiğini izledik. GOÜ para birimlerinden Güney Afrika Randı, Dolar’a karşı dün yaklaşık %3, Türk Lirası ise %0,5 civarında değer kazandı. ABD endeksleri dünkü pozitif kapanış ardından bugün vadeli işlemlerde yeniden güne artıda başlıyor.

Spot USDTRY; 7.00– 7.05 seviyelerinin gün içi direnç olarak, aşağıda ise 6.93– 6.88 seviyelerinin destek olarak kullanılabileceğini önermekteyiz. Dolar Nisan kontratında; Gün içi direnç seviyesi 7.02 – 7.07 ; destek seviyeleri de 6.96 – 6.91 olarak kullanılabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN