Dolar Yorumları / Garanti BBVA Yatırım – (30.03.2020)

Koronavirüsün dünya genelinde yayılması ile büyük ölçüde duran ekonomik aktiviteler önümüzdeki dönemde küresel büyüme üzerinde ciddi bir baskı oluşturacak. Bununla beraber merkez bankalarının piyasalara likidite destek adımları ve hükümetlerin önemli boyutlarda finansal teşvik paketleri ekonomik açıdan umut verici gelişmeler arasında yer alıyor. Ancak bu adımların tam anlamıyla ekonomik anlamda hissedilebilmesi için önce salgın hastalığın bitmesi ve buna bağlı belirsizlik faktörünün ortadan kalkması gerekiyor.

Meksika Pezosu, Ruble, Rand, Endonezya Rupisi ve Real gibi GOÜ para birimleri bu ay ABD$’na karşı %10-20 arasında değer kaybı yaşarken Türk Lirası %3.5 gibi göreceli olarak daha olumlu bir performans gösterdi. Dolar Endeksi’nin de zayıflamış olması TL’ye destek olurken 6.38 desteği kırılırsa 6.33 gündeme gelebilir.

USDTRY; 6.50 – 6.54 seviyelerinin gün içi direnç olarak, aşağıda ise 6.45 – 6.40 seviyelerinin destek olarak kullanılabileceğini önermekteyiz. USD/TL Mart kontratında ; Gün içi direnç seviyesi 6.51 – 6.55 ; destek seviyeleri de 6.46 – 6.41 olarak kullanılabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN