Dolar Yorumları / Garanti BBVA Yatırım – (28.04.2020)

Virüs salgını ile beraber gelişmekte olan ülke para birimlerinde başta riskten kaçınma eğilimi ve mevcut ekonomik kırılganlıklar nedeni ile değer kayıpları izlendi. Meksika Pezosu, Brezilya Reali ve Güney Afrika Randı’nda yıl başından bugüne dolara karşı %30’un üzerinde değer kaybı yaşandı. Türk Lirası’nda ise bu durum %17 ile sınırlı kaldı. Yılın başında çoğu kurumun yıl sonuna ilişkin kur tahminleri 6.50 çevresindeydi bu gelinen noktada virüs nedeni ile bir miktar yukarı yönlü revizyonlar yapıldı.

Bizim yıl sonu USDTRY kur tahminimiz 6.75 seviyesinde bulunuyor. TL’nin bu süreçte diğer GOÜ para birimleri ile ortalama bir performans gösterdiği dikkat çekiyor ancak negatif ayrışma söz konusu değil ve hastalık salgını ile ilgili yurt içinde olumlu istatistiksel veriler son birkaç gündür oluşmaya başladı. Buna paralel olarak ekonomi ile ilgili umut verici bir gelişme veya haber akışı TL cinsi varlıklarda hızlı değer artışı sağlayabilir.

Spot USDTRY; 7.00– 7.02 seviyelerinin gün içi direnç olarak, aşağıda ise 6.95– 6.90 seviyelerinin destek olarak kullanılabileceğini önermekteyiz.

Dolar Nisan kontratında; Gün içi direnç seviyesi 7.02 – 7.04 ; destek seviyeleri de 6.97 – 6.92 olarak kullanılabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN