Dolar Yorumları / Garanti BBVA Yatırım – (24.04.2020)

Çarşamba günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizinde beklentilerin üzerinde 100 baz puan indirim yaparak faiz seviyesini %9.75’ten %8.75’e çekti. Türk Lirası cinsi varlıklara bu karar negatif etki etmedi. Kurda dengeli fiyatlamalar sürerken borsada dikkat çekici bir hareket olmadı ancak gösterge tahvil faizinin 64 bps daha düşerek %9 seviyesine gerilediğini izledik.

Fitch, Türkiye’nin koronavirüse verdiği GSYH’nın %2’si büyüklüğündeki mali yanıtın ‘çok ılımlı’ olduğunu ve daha fazla mali destek alanı olduğunu, düşen petrol fiyatının düşen turizm gelirine karşı koruma sağladığını ve Türkiye’nin bu yıl %2 daralacağı tahminini koruduğunu belirtti. Ayrıca Fitch, aktif rasyosu adımının kredi notu için negatif olduğunu değerlendirdi. Goldman Sachs raporunda TCMB’nin TL’deki değer kaybını sınırlandırabilmek için acil faiz artışı adımı atma ihtimali olduğu belirtildi.

USDTRY kurunda dün 6.92 test edildi. Bugün 6.97 ile açılış oldu. Spot USDTRY; 7.00 – 7.02 seviyelerinin gün içi direnç olarak, aşağıda ise 6.90– 6.83 seviyelerinin destek olarak kullanılabileceğini önermekteyiz.

Dolar Nisan kontratında; Gün içi direnç seviyesi 7.02 – 7.04 ; destek seviyeleri de 6.93 – 6.86 olarak kullanılabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!