Dolar Yorumları / Garanti BBVA Yatırım – (22.04.2020)

Petrol stoklarının dolması ve depolama alanı kalmaması nedeni ile vadeli WTI işlemlerinde yüksek oynaklık sürüyor. Aynı zamanda koronavirüs nedeni ile azalan talep ve buna paralel olarak arzın devam etmesi petrol fiyatında normalleşme olmasının önündeki en büyük engeller. Gelişmekte olan ülke kurlarında da baskı hissedilirken dolar endeksinin güçlendiği dikkat çekti. ABD Senatosu’nda küçük işletmelere, yerel bankalara ve hastanelere Kovid-19 ek desteği olarak yaklaşık 500 milyar dolarlık bütçe onaylandı. Bu son onaylanan teşvik ABD vadeli endekslerini bugün bir miktar pozitif etkilemiş gibi görünüyor ve bu durumun yansıması gelişmekte olan ülke para birimlerinde azalan baskı olarak karşımıza çıkabilir.

Bugün TCMB PPK toplantısından piyasa medyan beklentisi 50 bps indirim, bizim beklentimiz ise faizin sabit kalması yönünde bulunuyor.

Spot USDTRY; 7.00 – 7.02 seviyelerinin gün içi direnç olarak, aşağıda ise 6.93– 6.88 seviyelerinin destek olarak kullanılabileceğini önermekteyiz.

Dolar Nisan kontratında; Gün içi direnç seviyesi 7.03 – 7.06 ; destek seviyeleri de 6.95 – 6.90 olarak kullanılabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN