Dolar Yorumları / Garanti BBVA Yatırım -(21.04.2020)

Petrol stoklarının dolması nedeniyle fiziki teslimat almaktan sakınan alıcılar yakın vadeli petrol kontratlarında eksi fiyatlamaya yol açtı. Bununla birlikte düşen petrol fiyatları ABD endekslerine baskı yaparak günü negatif kapatmasına neden oldu.

Aynı zamanda gelişmekte olan ülke kurları dün günü dolara karşı hafif baskı altında geçirirken Ruble petrol fiyatı nedeni ile bu durumdan en çok olumsuz etkilenen para birimi oldu. Türk Lirası gün içinde 6,88 çevresini test ettikten sonra artan global baskılar ve olumsuz ortam nedeni ile yeniden 6,95 seviyelerine yükseldi. Tahvil tarafında ise BDDK’nın son adımı olan bankalarına aktif rasyosundaki düzenlemesi ile olumlu fiyatlamalar dikkat çekti.

Düzenleme sonrasında aktif rasyosunun tutturulması için bankalar kredi kullandırmanın yanı sıra tahvil alımını da tercih etti, bununla birlikte gösterge tahvil faizinin dün
%12,69 seviyesinden %9.64 seviyesine kadar hızlı bir şekilde gerilediğini izledik.

Spot USDTRY; 6.95 – 6.97 seviyelerinin gün içi direnç olarak, aşağıda ise 6.88– 6.83 seviyelerinin destek olarak kullanılabileceğini önermekteyiz. Dolar Nisan kontratında; Gün içi direnç seviyesi 6.99 – 7.01 ; destek seviyeleri de 6.93 – 6.87 olarak kullanılabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN