Dolar Yorumları / Garanti BBVA Yatırım – (20.04.2020)

Dünyada tüm ülkelerdeki ekonomik görünümün nasıl şekilleneceği koronavirüs salgınının seyrine ve ne zaman biteceğine bağlı görünüyor. Küresel piyasalarda endekslerin yeniden bir dip seviyeye doğru fiyatlanmadığı dikkat çekiyor ancak gelişen ülke para birimlerinde aynı durum söz konusu değil. Virüs salgını ile beraber gelişen ülke ekonomileri üzerinde oluşan baskı ve buna bağlı aksaklıklar neticesinde ortaya çıkan kaynak/fonlama ihtiyacı, bu piyasalar üzerindeki olumsuz etkisini sürdürüyor ve toparlanmanın şu aşamada sınırlı olduğunu görüyoruz.

Global ortamda oluşan likidite problemlerini Fed çeşitli araçlarını kullanarak destekledi. Bunun sanı sıra Fed’in bu imkanlarından yararlanamayan ülkeler için IMF, likidite programları devreye sokarak kaynak sağlama noktasında adımlar attı. Türkiye’de ise TCMB Başkanı Uysal’ın da son açıklamasında belirttiği gibi Merkez Bankaları ile swap görüşmeleri yapılıyor.

Spot USDTRY; 6.93 – 6.95 seviyelerinin gün içi direnç olarak, aşağıda ise 6.88– 6.83 seviyelerinin destek olarak kullanılabileceğini önermekteyiz.

Dolar Nisan kontratında; Gün içi direnç seviyesi 6.98 – 6.99 ; destek seviyeleride 6.93 – 6.87 olarak kullanılabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN