Dolar Yorumları / Garanti BBVA Yatırım – (18.02.2020)

Bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Para Politikası toplantısında alacağı karar yurtiçi gündemde ön planda olacak. Mevcut yurtiçi kırılganlıklarla beraber yurtdışı tarafta ABD$’nın kuvvetli seyri TL üzerinde baskı yaratan başlıca faktörler arasında bulunuyor. Bunun yanında TL varlıklarda istikrarlı duruş için para politikasının da destekleyici olması temelde yurtiçi dinamiklerdeki kırılganlıkları azaltıcı nitelikte olacaktır. Son gerçekleşen enflasyon rakamlarında Tüfe yıllık bazda %12.15 seviyesindeydi.

Beklentiler yıl sonunda tek haneli enflasyon gerçekleşmesi yaşanacağı yönünde ve buna paralel olarak para politikası adımları da hedeflenen enflasyona uygun şekilde planlanmakta. TCMB’nin politika faizi %11.25 seviyesinde bulunuyor. Koşullar uygun oldukça politika faizinde kademeli şekilde indirimlerin sürmesi beklenebilir. Çarşamba günü PPK’dan beklenti 50 bps faiz indirimi.

USDTRY’de 6.05 üzerinde kalıcılık izlenirse 6.10’a yaklaşan fiyatlamalar oluşabilir. Spot USDTRY; 6.08 – 6.10 seviyelerinin gün içi direnç olarak, aşağıda ise 6.02 – 5.98 seviyelerinin destek olarak kullanılabileceğini önermekteyiz.

Dolar Şubat kontratında ; Gün içi direnç seviyesi 6.11 – 6.13 ; destek seviyeleri de 6.05 – 6.00 olarak kullanılabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN