Dolar Yorumları / Garanti BBVA Yatırım – (13.04.2020)

Virüs salgını ile beraber başlayan küresel çaptaki dolar likidite eksikliği Fed’in adımları ile önemli ölçüde azaldı. Özellikle gelişmekte olan ülkeleri de kapsayan swap hattı ve ABD tahvili karşılığı repo yöntemleri ile dolar likiditesi veren Fed’in bu imkanlarından ilk etapta Türkiye yararlanamadı. Bu sırada tüm GOÜ para birimleri ile birlikte değer kaybı yaşayan Türk Lirası geçtiğimiz hafta IMF ile anlaşmanın gündeme gelmesi ile beraber değer kazandı.

Ancak hem Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hem de Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın’ın açıklamalarına göre IMF ile görüşme konusunda herhangi bir adım atılmadı ancak küresel ticaretin desteklenmesi için ülkelerle çeşitli mekanizmaların geliştirilmesi gündemde bulunuyor. Haftaya negatif başlayan ABD vadelileri piyasalarda kısmen baskı yaratabilir. 6.78 direncini aşılmaz ise TL olumlu fiyatlamalar sürebilir.

Spot USDTRY; 6.73 – 6.78 seviyelerinin gün içi direnç olarak, aşağıda ise 6.62– 6.57 seviyelerinin destek olarak kullanılabileceğini önermekteyiz.

USD/TL Nisan kontratında ; Gün içi direnç seviyesi 6.78 – 6.83 ; destek seviyeleri de 6.67 – 6.62 olarak kullanılabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN