Dolar Yorumları / Garanti BBVA Yatırım – (11.02.2020)

Gelişmekte olan ülke para birimleri dün ABD$’na karşı ortalama %0.12 değer kaybı yaşarken, Türk Lirası içinde bulunduğu kırılgan durumlara rağmen günü ABD$’na karşı %0.05 değer kazanımı ile kapattı. Geçtiğimiz hafta özellikle G.O.Ü para birimlerinin değer kaybı ön plandaydı ancak haftasonu BDDK’dan gelen swap adımı ile TL’deki değer kaybı sınırlanarak istikrarlı duruş yeniden sağlanmış oldu. Aynı zamanda jeopolitik riskler yeniden canlanarak yurtiçinde TL varlıkların bir miktar satışa maruz kalmasına sebep oludu. 10 yıllık tahvil faizleri %11 seviyesi üzerine çıkarken 5 Yıllık Türkiye CDS primleri iki iş gününde 238 baz puandan 280 baz puana kadar yükseldi.

Cuma günü kurda yaşanan atak ile 6.05 seviyesi test edilmişti. Swap hamlesi ile kurdaki yükseliş sınırlandı fakat TL varlıklar üzerindeki riskler nedeni ile kur yeniden 6.02 sınırında hareket ediyor. Olumlu senaryolar eşliğinde yurtiçi risklerde azalma olursa USDTRY’de 5.96 çevresine doğru gevşeme yaşayabiliriz. Ancak Jeopolitik gerilimin artması gibi durumlarla kurda 6.05 direncinin yeniden test edilmesi olası.

Spot USDTRY; 6.05 – 6.08 seviyelerinin gün içi direnç olarak, aşağıda ise 6.00 – 5.96 seviyelerinin destek olarak kullanılabileceğini önermekteyiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN